Slunce je nejsilnější od dubna do září, hlavně po poledni zhruba do 16 hodin. Jak se před ním chránit a co dělat, pokud se spálíte, nám v našem seriálu poradí laborantka Lékárny Roklycanské nemocnice Jana Lipková.
„Přehnané opalování způsobuje na pokožce nevratné změny a často vede ke zdravotním komplikacím. Ženy by mělo zajímat, že vlivem působení ultrafialového záření kůže rychleji stárne a tvoří se na ní jemné vrásky. Časem se objevují i pigmentové nebo hnědé skvrny a popraskané žilky. Kůže si také velmi dlouho pamatuje každé spálení, proto je důležité se správně chránit," říká pracovnice lékárny.
To znamená používat kvalitní přípravky s ochranným faktorem a chovat se tak, aby dopady na naše zdraví byly co nejmenší. Nedostatečná ochrana totiž může v tom nejhorším případě vést k rakovině kůže, na kterou u nás zemře až 500 lidí ročně.
Jak se správně chránit?
- Pokud se vyloženě nechcete opalovat, je vhodné pokožku chránit alepoň lehkým oblečením.
- Lidé se světlou pletí a s mateřskými znaménky by měli při opalování používat opalovací krémy se silným ochranným filtrem (SPF 30-50). Nechráněná kůže se může spálit i během několika minut.
- Ochrana před přímým sluncem je nutná, i když fouká vítr nebo je chladněji.
- Noste sluneční brýle s UV filtrem.
- S regenerací pokožky po opalování pomáhají přípravky s obsahem panthenolu a vitamínu E, ale pomoci mohou i potraviny bohaté na antioxidanty - jogurt či tvaroh, které v tenké vrstvě namažte na postiženou oblast a nechte působit.
- V případě extrémního spálení, kdy se objeví puchýře, se o kůži starejte velmi pečlivě. Puchýře nepraskejte, hrozí pak infekce.
- Pokud vás po spálení současně bolí hlava a máte zimnici, navštivte lékaře.