Úpal je reakce organismu na přehřátí. Úžeh je podráždění mozku přímým slunečním zářením. Jak se zachovat, pokud váš blízký nebo vy sami dostanete úpal či úžeh, poradí MUDr. Petr Hubáček z Domažlické nemocnice.
„Většinou se úpal i úžeh vyskytují současně a mají velmi podobné příznaky. Úpal však může vzniknout i v prostředí bez slunečního svitu - tam, kde je dusno, vlhko, horko. Oproti úžehu se začíná projevovat ihned. Vše začíná zvýšeným pocením, bolestí hlavy, nevolností, zvracením, zrychleným dýcháním a zrychleným tepem," říká lékař.
U úžehu je patrné zarudnutí či spálení kůže vlivem působení slunečních paprsků. Postupně se zvyšuje tělesná teplota až nad 40 stupňů a dojít může ke ztrátě vědomí, křečím a celkovému šoku.
„Určitou prevencí proti úpalu i úžehu je pití dostatečného množství tekutin, pokrývka hlavy, střídavé ochlazování například koupání a také nošení lehkého oblečení. Pomáhá také zvlhčování vlasů,“ radí Petr Hubáček.
Co ale dělat, když ke komplikacím přesto dojde?
- Přeneste postiženého na chladné a stinné místo. Ideální je poloha vleže, při úžehu polosed.
- Uvolněte oděv a postupně ochlazujte pomocí chladných obkladů tělo, u úžehu zejména hlavu.
- Je dobré podat například minerální nápoj nebo mírně osolenou vodu, čistá voda není vhodná. Dobrý je i velmi mírně oslazený čaj s citronem (mátový, zelený, černý).
- Při celkových projevech (zmatenost, porucha vědomí, křeče) volejte záchranku.